Hyppää sisältöön

Urheilutalo-uimahalli

Koronatilanteesta johtuneet aula- ja pukutiloissa on edelleen maskisuositus ja kaiken toiminnan pitää on terveysturvallista (riittävät turvavälit ja hyvä käsihygienia). Uimahalliin ei saa tulla, jos on koronaan viittaavia oireita.

Kaikkiin kortteihin on ladattu menetetyn hallin kiinnioloajan (2.12.2020 - 31.5.2021) pituinen hyvitys. Korttien voimassaolo alkaa kulua 1.6. riippumatta siitä, milloin asiakas tulee uimahallille ensimmäisen kerran.

Jos kortti on mennyt vanhaksi kiinnioloaikana, korttiin on ladattu hyvitysaika 2.12.2020 - viimeinen voimassaolopäivä. Esimerkki: jos kortti on mennyt vanhaksi 2.2.2021, korttiin saa hyvitystä 2.12.2020 - 2.2.2021 välisen ajan.

HUOM. Asiakkaiden ei tarvitse käydä erikseen uimahallin kassalla hyvityksen takia, vaan se on päivittynyt kortteihin automaattisesti.

Huoltotauko 2.8.-8.8.2021. Uimahalli suljettu.

Olemme avoinna 9.8.-29.8.2021

Maanantai 14.00-21.00
Tiistai 8.00-21.00
Keskiviikko 6.00-21.00
Torstai 6.00-21.00
Perjantai 6.00-18.00
Lauantai suljettu
Sunnuntai suljettu

Lipunmyynti ja uimahallin sisäänpääsy suljetaan 1 tunti ennen uimahallin sulkemisaikaa. 

Allasosasto suljetaan puoli tuntia ennen sulkemisaikaa. Uintiaika on enimmillään 2 tuntia.

Uimahallin hinnasto

Urheilutalon muiden tilojen hinnasto

Ohjattu liikunta

Katso poikkeavat aukioloajat alta.

  • Huoltoviikko 2.8.-8.8.2021 suljettu

Allasvaraukset

Uimahallissa on aktiivista uintitoimintaa. Paikalliset sekä lähikuntien liikuntaseurat ja -toimijat liikuttavat niin paikkakuntalaisia kuin lähikuntienkin harrastajia. Seuravuorojen aikana allas- ja pesutiloissa olla ruuhkaa.

Löytääksesi sopivan ajan vierailullesi uimahallissamme, katso altaiden varaustilanne Timmi -tilavarausohjelmasta:

Uimahallin kuntosalin varaukset

Uimahallin kuntosalilla järjestetään ohjattua toimintaa, jonka aikana sali on ainoastaan ryhmän käytössä. Muina aikoina sali on vapaasti yleisökäytössä. 

Uimahallin allasosasto koostuu alla olevista altaista. Linkeistä avautuu kuva kyseisestä altaasta.

  • Monitoimiallas (25 m, 5 rataa, ponnahduslauta), veden lämpötila 29 astetta.
  • Kuntoallas (25 m, 5 rataa), veden lämpötila 28 astetta.
  • Lasten opetusallas, veden lämpötila 32 astetta.
  • Lasten kahluuallas (vesiliukumäki), veden lämpötila 32 astetta.
  • Kylmävesiallas, veden lämpötila 8 astetta.

Toimipaikat

Ylöjärven urheilutalo-uimahalli
Ylöjärven urheilutalo-uimahalli
Uimahallin kassa p. 040 133 1482, Uimavalvomo p. 050 919 7532
uimahalli@ylojarvi.fi
Koulutie 6, 33470 Ylöjärvi
Näytä kartalla

Yhteystiedot

Järvinen Tuomo
Vs. liikuntapäällikkö
041 730 0165
etunimi.sukunimi@ylojarvi.fi
Kuruntie 14
Majaniemi Matti
Kiinteistötyönjohtaja
050 360 8087
etunimi.sukunimi@ylojarvi.fi
Hyssy Tiina
Siivouspalveluesimies
050 350 4312
etunimi.sukunimi@ylojarvi.fi

Ajankohtaista:

Avoin ohjattu vesitreeni uimahallilla 1.9.2021 alkaen

  • Keskiviikko klo 18.30-19.15
  • Lauantai klo 11.30-12.15

Ohjausmaksu: 2,5€ eläkeläiset, 4€ työikäiset + uimahallin sisäänpääsymaksu
Mukaan mahtuu 15 ensimmäistä jumpparannekkeen lunastanutta.

Virtuaalivesijumppa = Hydrohex

Virtuaalinen vesiliikuntapalvelu, Hydrohex, on kokeilussa Ylöjärven uimahallissa. Uimavalvomosta lainattavan näytön avulla pystyy treenaamaan tehokkaasti ja joustavasti altaassa juuri silloin kuin itselle parhaiten sopii. Sovellus sisältää monta erilaista ohjelmaa ja helppokäyttöisyyden vuoksi se sopii kaikenikäisille. Henkilökunta auttaa mielellään laitteen käytössä.

Ajastetut näytösajat valkokankaalla:

  • Maanantai klo 19-20
  • Keskiviikko klo 16.00-17.00
  • Torstai 6.30-8.00 & 19-20
  • Perjantai 6.30-8.00
  • Sunnuntai 10.30-11.30 (5.9. alkaen)

Palvelu on maksuton/uimahallimaksulla.

Sauna ja kokoustilat

Vuokraa sauna- ja kokoustila tai järjestä lasten syntymäpäivät uimahallilla vesilelu Dinon kanssa.

Kokous- ja kabinettitilat: 12 €/tunti (sisältää alv 24%)
Tilaussauna: 30€/alkava tunti (sis. alv 24%)

Tapahtumapaketit: 75 € (sis. alv)

  • 3 h sauna ja kabinetti sekä vesilelu dino*
  • 1 h monitoimisali+2 h sauna ja kabinetti
  • 1 h squash + 2 h sauna ja kabinetti
  • 1 h kuntosali + 2 h sauna ja kabinetti
  • 3 h sauna ja kabinetti + virtuaalivesijumppa (30min)

* Dinon varaus onnistuu ainoastaan sopimuksen mukaisina aikoina. Ruuhka-aikoina Dino ei ole käytettävissä.
Syntymäpäivät perjantaisin klo 17.00 alkaen sekä lauantaisin ja sunnuntaisin klo 12.30-16.00.

Uimahallin säännöt

Tutustu uimahallin toimintasääntöihin (pdf).

Uimahallille töihin?

Etsimme jatkuvasti sijaisia uimahallille valvonta- ja ohjaustehtäviin sekä kahvio-lipunmyyntipisteeseen. Mikäli Sinua kiinnostaa työskentely uimahallilla, jätä meille avoin hakemus.

 

Päivitetty: 5.8.2021